دسته بندی اصلی
منوی کاربردی

گل نرگس

“سپیدی دامان عروس نرگس بر گستره بهبهان”

برداشت گل نرگس – بهبهان‎

قدیمی ترین نرگس زار ایران متعلق به شهرستان بهبهان است که قدمت آن به دوران پیش از میلاد مسیح (چهار هزار سال قبل) بازمی گردد
گل‌دهی نرگس همه ساله از نیمه دوم سال آغاز و تا پایان بهمن و گاهی نیز نیمه اول اسفند در بهبهان ادامه دارد و همین امر تعداد بی‌شماری گردشگر را به سوی خود جذب می‌کند
به گزارش خبرگزاری فارس از خوزستان، بهبهان مرکز شهرستان بهبهان در جنوب شرقی استان خوزستان است. آب و هوای بهبهان، آب و هوای نیمه بیابانی یا کوهپایه‌ای است و حداکثر دمای مطلق بهبهان بیش از 50 درجه در تیر و مرداد و حداقل کمتر از صفر درجه در اواخر آذر و دی می‌رسد.

یکی از قدیمی‌ترین نرگس‌زارهای طبیعی ایران و منطقه زاگرس در استان خوزستان و شهرستان بهبهان است که قدمت آن به قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد و مساحت آن 500 تا 700 هکتار و از میدان بیدبلند فعلی تا منطقه تنگ تکاب و حتی کردستان بهبهان گسترده بوده است.
گل نرگس را می‌توان در دشت‌ها و کوهپایه‌های زاگرس در استان‌های ایلام، لرستان، خوزستان، فارس، کهگلویه و بویراحمد مشاهده کرد. این گل در جشنواره گل هلند رتبه نخست را به خود اختصاص داده است و در ایران به علت نبود آگاهی و معرفی کافی و عدم تبلیغ درباره آن و شناسانده نشدنش تاکنون از خاستگاه آن اطلاعات کافی منتشر نشده است.

گل‌دهی نرگس همه ساله از نیمه دوم سال آغاز و تا پایان بهمن و گاهی نیز نیمه اول اسفند در بهبهان ادامه دارد. در اصل هر وقت گل نرگس وجود و سرما هم در کنار آن ادامه دارد. در نرگسزارهای بهبهان چهار نوع گل نرگس شناسایی شده است که نرگس شهلا وسعت بیشتری را در این مناطق به خود اختصاص داده است.

از انواع دیگر گل نرگس هم می‌توان به پرپر یا شصت‌پر، پنجه گربه‌ای و مسکین اشاره کرد که با وجود همه مزیت‌هایی که گل نرگس دارد این گل سهم ناچیزی از گردشگری گل را به خود اختصاص داده است.

عطر گل نرگس هم اکنون در فروشگاه اینترنتی ماه24 موجود است که از رایحه ای خوشبو و کیفیت بالایی برخوردار می باشد.

ارسال نظر